DKAB HABER PORTALI - 21 Şubat 2018, Çarşamba

Osmanlıca Nasıl Kadük Hale Getirildi?

Osmanlıca Nasıl Kadük Hale Getirildi?

19.Milli Eğitim Şurası’nda alınan bazı kararların ürkek ve kekeme bir dille yazıldığı gözlemleniyor. Memleketimizin bekası için hayati önemi haiz bir mevzunun yarım ağızla ifade edilmesi baştan bu konuda mağlubiyeti kabul etmektir. Osmanlıca tartışması bahsettiğimiz ürkek ve kekeme dile bir örnektir.

Osmanlı Türkçesi Dersi, Anadolu İmam Hatip Liseleriyle Sosyal Liselerde zorunlu, diğer liselerde seçmeli olmalı denmekte. Bildiğimiz şu ki Osmanlıca, Sosyal Liselerde zaten mecburidir. Böylesine hayati bir karar, ürkek ve kekeme olamaz.

Osmanlı Türkçesi, Türkçemizin mayası, haysiyeti ve lisanımızın da zirvesidir. Bu itibarla hiçbir şamataya pabuç bırakmadan Osmanlıca, bila istisna bütün ilk, orta ve liselerde mecburi ders olmalıdır. Ve aslında böyle idi. Sonra bir şeyler oldu. Ne yaptığını bilmeyen biri en anlamlı öneriyi kadük ettirdi. Kimliğini açıklasam inanamazsınız.

Konu önce benim de içinde bulunduğum 1 nolu komisyonda yani Müfredatı Geliştirme ve Haftalık Ders Programları Komisyonunda görüşüldü. Öneri belirli kesimin sert muhalefetine rağmen tüm liselerde zorunlu ders olsun diye geçti. Komisyonlar çalışmalarını Cuma günü tamamladı ve Cumartesi günü Bakan Nabi Avcı’nın riyaset edeceği toplantıya geçtik.

İşte ne olduysa bu toplantıda oldu. Bakan Bey komisyonlarda önerilen konuların bir kez daha oylanacağını bu aşamada üç imza ile yeni öneriler verilebileceğini ilan ederek on dakikalık bir süre verdi.

Öneriler okunduğunda aklım başımdan gitti. Kendisini Kur’an Kursu’ndan tanıdığım birisi iki arkadaşıyla beraber bir öneri vererek Osmanlıca Dersi’nin tüm liselerde değil de sadece Anadolu İmam hatip Liseleri’nde zorunlu olmasını öneriyordu. Oylama özellikle Sol Kemalist çizgideki sendikalardan hararetli destek aldı. Salonda bulunan ve konunun ehemmiyetini idrak etmekten uzak Sağcı Kemalistler de öneriye ciddi destek verdiler. Ve bu öneri kadük haliyle geçti.

İşin ilginç olan tarafı bu kadüklüğün müsebbibinin geçmişte ve şu an bir tarikat okulunun yöneticisi olması…

Beğen(0)Beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz